Wytrzymałe stopy – system rur i łączników do wysokociśnieniowych zastosowań

Stopy miedziane do wysokociśnieniowych ekologicznych instalacji chłodniczych

Główną zaletą systemu rurowego stworzonego ze stopu miedzi CuFe2P jest jego wytrzymałość mechaniczna. Pozwala ona na wykonanie instalacji chłodniczej dla ciśnienia 120 barów o ściankach cieńszych od powszechnie stosowanych w instalacjach stalowych. Rury stopowe opracowane dla przyjaznego środowisku czynnika CO2 można łączyć za pomocą lutowanie twardego.
W chłodnictwie, a w szczególności w systemach chłodniczych supermarketów, coraz częściej wdrażane są proekologiczne koncepcje urządzeń. Stosowany w tym przypadku nowoczesny, przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy, jakim jest CO2, wymaga wysokich ciśnień roboczych. Dla tych zastosowań dostępny jest nowy system rurowy ze stopu miedzi. Rury i kształtki wykonane są ze stopu miedzi CuFe2P o wysokiej wytrzymałości, który z powodzeniem jest stosowany od lat w elektrotechnice i przemyśle samochodowym do przewodów hamulcowych, w których w trakcie hamowania panują wysokie ciśnienia. Stosowanie tego stopu pozwala na wykonanie ekonomicznej instalacji systemów chłodniczych o ciśnieniu roboczym do 120 barów, rurami o grubości ścianki i średnicy zewnętrznej mniejszej niż w powszechnie stosowanych instalacjach stalowych.
System ten może być również zastosowany do innych czynników chłodniczych po konsultacji z producentem systemu. Stop ma dobre właściwości przetwórcze podobne do tych, jakie posiada miedź. Do łączenia instalacji spawanie zastąpiono lutowaniem! Rury mogą być lutowane na twardo przy wykorzystaniu kształtek z tego samego materiału, które również dostępne są na rynku.

Oznakowanie rur i kształtek

Rury i kształtki są odpowiednio oznakowane, tak więc poszczególne części składowe systemu można za każdym razem precyzyjnie zidentyfikować. W oznaczeniu podaje się nazwę producenta, brend rury (np. K65) lub oznaczenie składu stopu ( CuFe2P), datę produkcji oraz max. ciśnienie robocze ( 120 bar). Poza tym materiał jest nieco magnetyczny i z łatwością można go odróżnić od miedzi za pomocą magnesu neodymowego – przydatna, praktyczna zaleta.

Główne zalety systemu

Główną zaletą systemu jest jego wytrzymałość mechaniczna. Z uwagi na wysoką wytrzymałość materiału możliwe jest wykonanie serii produktów dla ciśnienia 120 barów o stosunkowo cienkich ściankach. Niewielki ciężar przewodów rurowych oznacza nie tylko znaczne oszczędności materiałowe, ale również łatwiejsze nimi manipulowanie, na przykład przy montowaniu rur na suficie.
Rura stopowa spełnia warunki normy EN 12735-1, jej stan utwardzenia wynosi R 300. Zakorkowane z dwóch stron 5 m odcinki w ilości 10 sztuk pakowane są w tekturowe pudełka zgodnie z wymogami normy.

Pobierz: Wytrzymałe-stopy-–-system-rur-i-łączników-do-wysokociśnieniowych-zastosowań.pdf (Unknown)