Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Do zbudowania tych instalacji stosuje się rury miedziane wykonane zgodnie z normą PN-EN 12735-1. Rury te, podobnie jak powszechnie stosowane rury instalacyjne (zgodnie z PN-EN 1057) wykonane są z miedzi Cu-DHP, odtlenionej fosforem zawierającej  Cu + Ag > 99,90 % i 0,015 % < P < 0,040. Wg normy PN-EN 12735 – 1 rura do chłodnictwa i klimatyzacji może być wykonywana  w wymiarowaniu calowym lub metrycznym,  dostępna jest w stanie twardym lub miękkim, w izolacji termicznej lub bez. Rury miękkie metryczne są dostępne w wymiarach od 4 x 1 do 22 x 1 mm, zaś w stanie twardym od 6 x 1 do 108 x 2,5 mm. Rury miękkie calowe produkowane są od wymiaru 3/16” do 7/8” zaś w stanie twardym od 3/8” do 4 1/8”. Rury twarde można kupić w odcinkach 5 metrowych, zaś w stanie miękkim w kręgach o długości 15,25; 30,5; 25 lub 50 m. Norma określa także stan i czystość  powierzchni wewnętrznej, która ma parametry zdecydowanie wyższe od rury instalacyjnej. Zaślepione końce rur zabezpieczają je przed ewentualnym zabrudzeniem podczas transportu, składowania, czy na budowie. Rury te mogą współpracować z czynnikami chłodniczymi nowej generacji typ R407C i R410A. Rura chłodnicza na powierzchni zewnętrznej zgodnie z normą ma trwałe oznaczenie.

Na rynku dostępne są także rury w izolacji termicznej. Przeważnie mają grubość 9 mm w stanie miękkim w wykonaniu calowym lub metrycznym. Izolacja termiczna takich rur posiada następujące własności:

– polietylen sieciowy o porach zamkniętych,

– nietrujący, odporny na działanie promieniowania UV,

– współczynnik przewodzenia ciepła przy 0 °C ≥0,36 W/mk,

– temperatura pracy od -80 °C do +105 °C,

– klasa palności B2 wg DIN 4102

– kondensacja pary wodnej > 7000my.

Instalacje chłodnicze łączone są przez lutowanie twarde lub spawanie.

System rur i łączników do wysokociśnieniowych zastosowań

W chłodnictwie, a w szczególności w systemach chłodniczych supermarketów, coraz częściej wdrażane są proekologiczne koncepcje urządzeń. Nowoczesny i przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy CO², wymaga wysokich ciśnień roboczych. Dlatego warto w tym przypadku zastosować nowy system rurowy K65. Rury i kształtki tego systemu wykonane są ze stopu miedzi CuFe2P o wysokiej wytrzymałości, który od lat jest stosowany w elektrotechnice i przemyśle samochodowym. K65 pozwala na wykonanie  instalacji systemów chłodniczych o ciśnieniu roboczym do 120 barów, rurami o grubości ścianki i średnicy zewnętrznej znacznie mniejszej niż w powszechnie stosowanych instalacjach stalowych.

System ten może być również zastosowany do innych czynników chłodniczych, ale warto wtedy skonsultować się z producentem. K65 ma dobre właściwości przetwórcze podobne do tych, jakie posiada miedź.  Do łączenia instalacji spawanie zastąpiono lutowaniem. Rury K65 mogą być lutowane na twardo przy wykorzystaniu kształtek K65. Rury i kształtki K65 są odpowiednio oznakowane, tak więc poszczególne części składowe systemu można za każdym razem precyzyjnie zidentyfikować. Poza tym materiał jest nieco magnetyczny i z łatwością można go odróżnić od miedzi za pomocą magnesu neodymowego.

Główną zaletą systemu K65 jest jego wytrzymałość mechaniczna. Z uwagi na wysoką wytrzymałość materiału możliwe jest wykonanie serii produktów K65 dla ciśnienia 120 barów o stosunkowo cienkich ściankach. Lekkość przewodów rurowych wykonanych z K65 oznacza nie tylko znaczne oszczędności materiałowe, ale również łatwiejsze nimi manipulowanie, na przykład przy montowaniu rur na suficie. Rura K65 spełnia warunki normy EN 12735-1, jej stan utwardzenia wynosi R 300. Zakorkowane z dwóch stron 5 metrowe odcinki pakowane są w teksturowe pudła po 10 sztuk.

Według instrukcji wykonawczych instalacji miedzianych, zgodnie z EN 378 obowiązujących także dla chłodnictwa, do łączenia można używać wszystkich rodzajów lutów twardych z minimalną zawartością srebra 2 %.
Więcej informacji o instalacjach z miedzi www.instalacjezmiedzi.pl

Pobierz: Rury-z-miedzi-i-stopów-miedzi-stosowane-w-chłodnictwiea.pdf (Unknown)