Oszczędzaj energię dzięki miedzi. Ogrzewanie i chłodzenie ścienne z wykorzystaniem rur miedzianych

Miedź w ekologicznym budownictwie

Miedź, jako odporny i trwały metal, odznaczający się długim okresem użytkowania i pełną zdolnością do recyklingu, odgrywa w budynkach kluczową rolę w ogrzewaniu i chłodzeniu, instalacjach wodnych i elektrycznych, oświetleniu i pokryciach dachowych. Jeżeli budynek ma być bardziej “zielony”– tzn. tak zaprojektowany, zbudowany i funkcjonujący, aby minimalizował ujemny wpływ na środowisko, albo nawet wnosiłpozytywny wkład – to kluczowe, komponenty, jak efektywność energetyczna i bardziej inteligentne wykorzystanie zasobów, zależą od miedzi. Im bardziej zielony budynek, tym więcej miedzi wymaga.

Zaoszczędź dzięki miedzi 2-3°C i 18% na ogrzewaniu, zachowując taki sam komfort

Systemy ogrzewania ściennego działają na tej samej zasadzie co systemy ogrzewania podłogowego przy bardzo niskich temperaturach wody i z krótkimi czasami odpowiedzi. Ściana staje się niskotemperaturowym grzejnikiem, który emituje ciepło bez przeciągów i zapewnia przyjemn środowisko w mieszkaniu. Lepsza równomierność temperatury powierzchni ścian i bezpośrednia emisja ciepła przez promieniowanie, umożliwiają obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2 do 3 stopni bez pogorszenia komfortu. Ocenia się, że obniżenie temperatury o 1⁰C przynosi 6% oszczędności kosztów ogrzewania. Niższa temperatura pomieszczenia pozwala również utrzymać wyższą wilgotność względną, co jest korzystne dla dróg oddechowych, ponieważ redukuje utratę wody z organizmu, a ciepło wypromieniowywane ze ścian nie powoduje cyrkulacji kurzu. System jest odwracalny, zatem w lecie może być wykorzystywany do chłodzenia i umożliwia obniżenie temperatury rzędu 2 do 3 stopni.

Zwiększenie efektywności energetycznej dzięki miedzianym rurom

Dzięki doskonałej przewodności cieplnej miedzi (“czerwony metal” 1000 razy lepiej przewodzi ciepło niż np. tworzywa sztuczne) można jeszcze bardziej obniżyć temperaturę wody w porównaniu z instalacją z tworzyw sztucznych, a bezwładność cieplna systemu jest pomijalnie mała, co ogranicza straty ciepła. Niższa temperatura wody jest korzystna, jeżeli system współpracuje z generatorami ciepła opartymi na energii odnawialnej, takimi jak pompy ciepła, solarne panel grzewcze i systemy geotermalne.

Miedź: niezawodny i proekologiczny materiał

Nie jest przypadkiem, że to właśnie miedź została wybrana do tego celu – jako materiał numer jeden, używany w domowych instalacjach ciepłej wody i systemach ogrzewania, miedź jest ceniona przez specjalistów ze względu na swoją niezawodność i odporność na starzenie. Z powodu swoich doskonałych parametrów jakościowych, miedź jest od dekad stosowana w systemach wbudowanych. Będąc całkowicie nieprzepuszczalną dla tlenu, miedź gwarantuje szczelność na przenikanie powietrza. Miedziany system ogrzewania ściennego nie wymaga rutynowej obsługi: regularnego przepłukiwania, uzdatniania wody, stosowania inhibitorów korozji lub bariery antydyfuzyjnej dla tlenu. Ponadto, kowalność miedzi ułatwia instalację systemu, a wykrywanie rur także jest łatwe: jeżeli chcesz zawiesić obraz, wystarczy detektor metalu. Trwałość miedzi jest nieograniczona i nie ma fazy końcowej. Może być wielokrotnie przetwarzana bez utraty swoich właściwości. Miedź jest więc materiałem zrównoważonym środowiskowo, który ma kluczowe znaczenie dla budowania gospodarki o zamkniętym obiegu. Zróżnicowane systemy, które mogą spełnić wszelkie wymagania każdego projektu.
Ogrzewanie ścienne daje możliwość ukrycia ogrzewania i jest alastyczną opcją, odpowiednią zarówno dla budynków nowych, jak remontowanych; może też stanowić alternatywę dla ogrzewania podłogowego, na przykład gdy przestrzeń podpodłogowa jest ograniczona lub w przypadku słabej konstrukcji nośnej. Ten nowy sposób ogrzewania jest dostępny w postaci dwóch różnych typów systemów Pierwszy system polega na stosowaniu wstępnie ukształtowanych obwodów rur miedzianych, które mogą być dostosowane do dowolnego kształtu pomieszczenia i wymaganej mocy grzewczej.
Uchwyty mocujące, spawane do rur, umożliwiają bezpośrednie mocowanie do ściany, a następnie pokrycie instalacji warstwą tynku. Wersja przeznaczona dla “suchych” ścian jest mocowana bezpośrednio do tylnej powierzchni płyty gipsowo-kartonowej. Inna metoda montażu instalacji polega na tym, że instalator układa spiralnie rury miedziane na ścianach, zgodnie z wyznaczonym zapotrzebowaniem na ciepło. Cienkościenna powlekana rura miedziana jest przytwierdzana do ścian, pokrytych uprzednio izolacją cieplną i dźwiękową w postaci paneli. Na zakończenie, ściany z zainstalowanymi rurami są tynkowane lub pokrywane tynkiem natryskowym, co jest o tyle lepszym rozwiązaniem, że poprawia szczelność budynku na przenikanie powietrza.

Pobierz: Oszczedzaj-energie-dzieki-miedzi-Ogrzewanie-i-chlodzenie-z-rur-miedzianych.pdf (Unknown)