Książka pod red. Elżbiety Andrzejczak zawiera podstawowy materiał z zakresu nowych technik gazowniczych. Przedstawione w niej wiadomości dotyczą: właściwości paliw gazowych i miedzi, wykonanych z niej elementów instalacji gazowych, obróbki i łączenia rur miedzianych, a także projektowania, wykonawstwa i eksploatacji instalacji gazowych z miedzi.
Podobne artykuły:
- Wytyczne stosowania i projektowania instalacji… Rury z miedzi do instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej, instalacji ogrzewczych (w tym także rury do ogrzewania płaszyznowego) a także instalacji gazowych na paliwa gazowe, posiadają szczególne własności w stosunku do rur miedzianych przeznaczonych…
- Wytyczne stosowania i projektowania instalacji z miedzi Wytyczne projektowania instalacji wodociągowych ogrzewczych i gazowych wykonywanych z rur miedzianych to praca zbiorowa (72 strony) pod red. Andrzeja Góreckiego. Jest to aktualizacja wydanego wcześniej poradnika "Wewnętrzne instalacje wodociągowe, ogrzewcze i gazowe z rur miedzianych…
- Miedzi w instalacjach gazowych Raport "BIAŁA KSIĘGA. Stosowanie miedzi w instalacjach gazowych wewnątrz budynków" przedstawia stan prawny jakie muszą spełniać instalacje gazowe wewnątrz budynku w Europie. Przepisy, normy i rozporządzenia określają materiały, które można stosować na gazowe rury instalacyjne. Opracowanie…
Najnowsze artykuły
- Systemy łączników stosowanych w instalacjach miedzianych Wymagania dla łączników z miedzi i stopów miedzi Wymagania ogólne Do łączenia rur miedzianych o średnicach zewnętrznych od 6 do 159 mm służą dwa rodzaje łączników: − łączniki do lutowania kapilarnego, − łączniki zaciskowe. Łączniki zaciskowe dzielą się w zależności od budowy na łączniki: − skręcane (z nakrętką), − zaprasowywane, − samozaciskowe. Do łączenia rur…
- Instalacje z miedzi nie muszą być drogie Jedną z kluczowych decyzji, jakie muszą podjąć inwestorzy indywidualni, jest wybór materiałów do wykonania instalacji grzewczej i sanitarnej. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są instalacje wykonane z tworzyw sztucznych. Tymczasem znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji domu, mogą być systemy oparte na cienkościennych rurach miedzianych. Materiał z historią Wykorzystanie miedzi w…
- Instalacje z miedzi nie muszą być drogie Sezon budowlany w pełni. Liczba lokali rozpoczętych przez inwestorów indywidualnych od początku roku przekroczyła już 30 tys. Jedną z kluczowych decyzji, którą będą musieli podjąć jest wybór materiałów do wykonania instalacji grzewczej i sanitarnej. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są instalacje wykonane z tworzyw sztucznych. Tymczasem znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej…
Najczęściej czytane
- Łączenie rur miedzianych poprzez lutowanie twarde – film
Lutowanie miękkie i lutowanie twarde, są najczęściej stosowanymi technikami wykonywania połączeń rur miedzianych. Jest to specyficzna technika lutowania kapilarnego – połączenia końca jednej rury z kielichem łącznika lub kielichem drugiej rury. Szczelina między dwoma łączonymi elementami jest równomierna i tak mała, że powstaje efekt kapilarny (naczynia włoskowatego). Pod pojęciem lutowania twardego rozumie się wykonywanie połączeń lutowanych … - Sposoby łączenia rur miedzianych
Do łączenia instalacji miedzianych stosujemy różnego rodzaju łączniki, które wykonane są z miedzi lub stopów miedzi. Bardzo ważna jest, aby wybrać odpowiedni łącznik właściwy dla typu instalacji i jej zastosowania. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich pomieszczeniach możemy stosować otwarty ogień potrzebny do lutowania kapilarnego – w tej sytuacji powinniśmy zastosować bezpalnikową metodę łączenia. … - Rura miedziana w porównaniu do rury z tworzywa sztucznego
Rury miedziane i z tworzyw sztucznych stanowią powszechnie stosowany materiał w praktyce instalacyjnej. Należy jednak mieć na uwadze cechy jakimi się one charakteryzują, gdyż odgrywa to wpływ na bezpieczeństwo, trwałość, niezawodność eksploatacji instalacji. Opracowanie podparte badaniami przedstawia aspekty związane z zastosowaniem rur miedzianych oraz rur z tworzyw sztucznych.