Energia Promieniowania Słonecznego (w skrócie EPS) docierająca do granicy atmosfery ziemskiej przyjmowana jest maksymalnie na niecałe 1370 W/m i jest to tzw. wartość Stałej Słonecznej. Najważniejsza jest jednak znajomość parametru opisującego ile energii EPS dociera do powierzchni kolektora słonecznego rocznie w danym miejscu globu ziemskiego. W ten sposób można dopiero określać wielkość instalacji solarnej, aby nie była ona przewymiarowana, zapewniając ekonomiczną i bezpieczną pracę systemu.
Podobne artykuły:
- Sprawność kolektora słonecznego Uzysk ciepła kolektora słonecznego jest uzależniony od wielu czynników, m.in. od przepuszczalności promieniowania słonecznego przez szybę, zdolności absorbowania promieni słonecznych przez absorber oraz od izolacji cieplnej obudowy kolektora słonecznego. Jedynie sprawność optyczna danego kolektora słonecznego…
- Rodzaje absorberów kolektorów słonecznych Absorber w kolektorze słonecznym jest uważany za jego główny element - mający na celu pochłanianie promieniowania słonecznego, wytwarzanie ciepła i przekazywanie go do czynnika grzewczego. Wysoka przewodność cieplna miedzi stanowi bardzo dobrą cechę dla jej…
- Miedź w instalacjach solarnych Solarna instalacja cieplna składa się z zespołu baterii /kolektorów/, których zadaniem jest pochłanianie promieniowania słonecznego, konwertorowanie go w procesie ciągłym na energię cieplną oraz magazyniowanie energii cieplnej w efektywny sposób tak, aby później mozna ja…
Najnowsze artykuły
- Systemy łączników stosowanych w instalacjach miedzianych Wymagania dla łączników z miedzi i stopów miedzi Wymagania ogólne Do łączenia rur miedzianych o średnicach zewnętrznych od 6 do 159 mm służą dwa rodzaje łączników: − łączniki do lutowania kapilarnego, − łączniki zaciskowe. Łączniki zaciskowe dzielą się w zależności od budowy na łączniki: − skręcane (z nakrętką), − zaprasowywane, − samozaciskowe. Do łączenia rur…
- Instalacje z miedzi nie muszą być drogie Jedną z kluczowych decyzji, jakie muszą podjąć inwestorzy indywidualni, jest wybór materiałów do wykonania instalacji grzewczej i sanitarnej. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są instalacje wykonane z tworzyw sztucznych. Tymczasem znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji domu, mogą być systemy oparte na cienkościennych rurach miedzianych. Materiał z historią Wykorzystanie miedzi w…
- Instalacje z miedzi nie muszą być drogie Sezon budowlany w pełni. Liczba lokali rozpoczętych przez inwestorów indywidualnych od początku roku przekroczyła już 30 tys. Jedną z kluczowych decyzji, którą będą musieli podjąć jest wybór materiałów do wykonania instalacji grzewczej i sanitarnej. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są instalacje wykonane z tworzyw sztucznych. Tymczasem znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej…
Najczęściej czytane
- Łączenie rur miedzianych poprzez lutowanie twarde – film
Lutowanie miękkie i lutowanie twarde, są najczęściej stosowanymi technikami wykonywania połączeń rur miedzianych. Jest to specyficzna technika lutowania kapilarnego – połączenia końca jednej rury z kielichem łącznika lub kielichem drugiej rury. Szczelina między dwoma łączonymi elementami jest równomierna i tak mała, że powstaje efekt kapilarny (naczynia włoskowatego). Pod pojęciem lutowania twardego rozumie się wykonywanie połączeń lutowanych … - Sposoby łączenia rur miedzianych
Do łączenia instalacji miedzianych stosujemy różnego rodzaju łączniki, które wykonane są z miedzi lub stopów miedzi. Bardzo ważna jest, aby wybrać odpowiedni łącznik właściwy dla typu instalacji i jej zastosowania. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich pomieszczeniach możemy stosować otwarty ogień potrzebny do lutowania kapilarnego – w tej sytuacji powinniśmy zastosować bezpalnikową metodę łączenia. … - Rura miedziana w porównaniu do rury z tworzywa sztucznego
Rury miedziane i z tworzyw sztucznych stanowią powszechnie stosowany materiał w praktyce instalacyjnej. Należy jednak mieć na uwadze cechy jakimi się one charakteryzują, gdyż odgrywa to wpływ na bezpieczeństwo, trwałość, niezawodność eksploatacji instalacji. Opracowanie podparte badaniami przedstawia aspekty związane z zastosowaniem rur miedzianych oraz rur z tworzyw sztucznych.