Elastyczna rura miedziana

Innowacyjna dwuwarstwowa rura o cienkościennym rdzeniu

Kilku czołowych europejskich producentów rur miedzianych opracowało innowacyjną rurę dwuwarstwową, która ma cienkościenny rdzeń miedziany z trwale zespoloną osłoną z tworzywa sztucznego PERT.

Nowa cienkościenna rura miedziana z powodzeniem może być stosowana w instalacjach wody pitnej i c.w.u., ogrzewania płaszczyznowego oraz w systemach chłodniczych. Można ją wykorzystywać także do podłączeń grzejników konwektorowych, ogrzewania powierzchni otwartych i absorberów gruntowych. Czystość powierzchni wewnętrznej rury rdzeniowej z miedzi jest zgodna z PN-EN 1057. Dzięki zastosowaniu cienkiego rdzenia miedzianego, rura jest zdecydowanie lżejsza i o około 50% tańsza od tradycyjnej rury miedzianej wykonanej zgodnie z PN-EN 1057. Polietylenowa powłoka zewnętrzna zabezpiecza rurę rdzeniową przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym działaniem betonu na miedź, co daje możliwość bezpośredniego zalewania rury w betonie (co nie jest dopuszczalne w przypadku rur miedzianych bez powłoki ochronnej).

Szeroki wachlarz zalet

Cienkościenne rury miedziane z płaszczem z tworzywa sztucznego mają wszystkie zalety wysokogatunkowej rury miedzianej wykonanej według PN-EN 1057, a zatem:

– pozostają higieniczne, uniemożliwią rozwój bakterii;

– zabezpieczają przed zaszlamieniem systemów grzewczych, gdyż są w 100% dyfuzyjnie szczelne;

– mają stabilność rury miedzianej;

– mają obniżoną rozszerzalność liniową;

– charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną z dopuszczalnymi wartościami ciśnienia roboczego ponad 30 bar, również w wysokiej temperaturze;

– są łatwe i szybkie w montażu – montaż możliwy w niskich (ujemnych) wartościach temperatury;

– waga 100 m rury o średnicy 16 x 2 to tylko 19 kg.

Na uwagę zasługuje fakt, że w miedzianej rurze cienkościennej woda płynie wewnątrz rury miedzianej i nie ma kontaktu z tworzywem. Dzięki temu nie trzeba się martwić o zmianę smaku wody pitnej czy ryzyko rozwoju bakterii w wodzie stojącej, co może mieć miejsce w rurach z tworzywa lub obustronnie powlekanych tworzywem.

Wykonywanie instalacji

Dużą zaletą cienkościennych rur miedzianych jest ich nieskomplikowany i szybki montaż, co ma istotne znaczenie przy rosnących kosztach pracy instalatorów. Ponadto kwalifikacje instalatorów wykonujących takie instalacje nie muszą być tak wysokie jak w przypadku instalacji z klasycznych rur miedzianych, które łączy się za pomocą lutowania kapilarnego. Dodatkowo, instalacje z rur cienkościennych nie wymagają stosowania układów kompresujących rozszerzalność materiału pod wpływem zmian temperatury, co także obniża koszty wykonania instalacji. Do łączenia rur stosuje się metalowe złączki zaciskowe z podwójnym elementem uszczelniającym z EPDM. Szczelność uzyskuje się przez połączenie złączki z wewnętrzną rurą miedzianą w systemie „metal na metal”. Można przy tym stosować złączki producentów rury cienkościennej oraz złączki innych producentów systemów rurowych. Rurę cienkościenną łatwo wyginać ręcznie w różnych kierunkach. Istnieje też możliwość stosowania narzędzi do gięcia rur miedzianych. Do przycinania należy stosować nożyce wskazane przez producenta. Jeśli chodzi o gratowanie i kalibrację, to powinno się wykonywać te czynności przy użyciu narzędzi do rur miedzianych. Warto jednak wiedzieć, że proponowane przez producentów nożyce systemowe do cięcia miedzianych rur cienkościennych są zintegrowane z przyrządem do gratowania i kalibracji, co daje możliwość cięcia, gratowania i kalibrowania jednym narzędziem.

Pobierz: Elastyczna-rura-miedziana.pdf (Unknown)